Jdi na obsah Jdi na menu
 


Leonardo Da Vinci - renesanční člověk
sochař, stavitel, spisovatel, vědec a vynálezce

 
ObrazekJaký byl vlastně Leonardův život?
Narodil se 15. dubna roku 1452 v toskánském Anchiani. Ve městě Vinci, nedaleko něhož ležela jeho rodná vesnice, začal poprvé chodit do školy, kde projevil nadání pro matematiku.
Když mu bylo čtrnáct let, odjel s otcem do Florencie, tehdy ovládané mocnými Mediceji. Mladý Da Vinci byl fascinován díly, jež nechal tento vlivný rod postavit, ať šlo o přepychovou výzdobu či krásné monumenty a paláce. V té době se také začal učit u tehdy známého florentského mistra Andrea Verrocchia malířství a sochařství. Leonardova tvorba zaznamenala několik úspěchů, a tak byl zcela logicky roku 1472 přijat do cechu florentských malířů. Kvůli tehdy velice neklidné a pohnuté atmosféře byl ještě s několika mladíky obviněn z homosexuality, která byla považována za těžký zločin. Kdo ví, jak by to s ním bylo dopadlo, kdyby jedním z obžalovaných nebyl člen vlivného rodu. Vyšetřování bylo sice zastaveno, vzpomínka na žalář se však na Leonardovi neblaze podepsala a musel odcestovat z Florencie. Jeho cesta vedla do Milána, kde roku 1482 vstoupil do služeb majetného vévody Lodovica Mora z rodu Sforzů.
Po morové pandemii, jež postihla roku 1484 nejen milánské obyvatelstvo, namaloval Da Vinci světoznámý portrét Morovy milenky Cecilie Gallerani, známý jako Dáma s hranostajem, který mu konečně přinesl úspěch, respekt a peníze. Zlým časům ale ještě zdaleka neodzvonilo. Milán byl ohrožován velkými okolními městy a Lodovico Moro požádal o pomoc francouzského krále a pozval jej do Itálie. Panovník ho vyslyšel a s armádou se přiřítil do obléhaného Milána. Avšak zde ho místo vavřínů očekávala kapitulace a francouzský vladař Karel VII. musel podepsat smlouvu o příměří kvůli Morově zradě. Poté se Lodovico rozhodl přebudovat klášter Santa Maria della Grazie. Díky tomuto promyšlenému kroku se Leonardovi naskytla nevídaná příležitost, kterou využil - na jednu ze stěn namaloval velkolepou Poslední večeři Páně, čímž se zapsal mezi nesmrtelné. Touto freskou byl Lodovico doslova nadšen a Da Vinci od něho za odměnu obdržel vinici s pozemky. Dlouho se však z dárku netěšil. Francouzský král, jenž se nevyrovnal s potupnou porážkou, vpadnul s vojskem do Milána a Lodovico musel uprchnout na sever. Leonardovi byla odebrána vinice a některá jeho díla byla znehodnocena nebo zcela zničena. Nešťastný opustil Milán a zamířil do Benátek, ohrožovaných tureckým loďstvem.
Zdejším úřadům nabídnul pomoc v podobě návrhů válečných strojů a také do té doby nevídaného potápěčského obleku - jakousi obdobu dnešního skafandru. Nepochodil však, a tak se znovu vydal na cestu, která jej dovedla nazpět do Florencie.
Ve zdejší pitevně, náležící nemocnici Panny Marie, studoval lidskou anatomii na tělech zemřelých, což rozdmýchalo debaty o tom, zda není Leonardo šílený či nějaký satanista. Opět se pustil do mnoha zakázek, z nichž nějaké nedokončil (obraz bitvy U Anghiary) nebo si výsledná díla ponechal. Po neúspěších se odebral do Říma, kde sice chvíli pobýval ve službách papežova syna Cesara Borgii jako inženýr pro správu pevností, ale znovu se vrátil do Florencie, kde po čtyřech letech usilovné práce namaloval pro Francesca da Gioconda portrét jeho ženy s tajemným úsměvem - portrét zvaný Mona Lisa. Tento obraz si ponechal u sebe.
V té době zuřila mezi Florencií a Pisou válka a Da Vinci navrhl vykopat kanály, které by odvedly vodu z řeky a zbavily Pisu spojení s mořem. Avšak, jak tomu bylo u jeho výtvorů běžné, ani tento nedovedl do zdárného konce.
V roce 1506 se po letech opět vrátil do Milána, ovládaného stále ještě francouzským monarchou, přijal práci dvorního malíře Ludvíka XII. a také mohl v klidu pokračovat ve vědeckých pracech (optika, anatomie). Ludvík, neustále pod tlakem okolních měst, nakonec s francouzským vojskem opustil Itálii a s ním odešel i Leonardo. Následně byl Da Vinci povolán do Říma, kde byl neustále podezříván z kacířství a čarodějnictví, a ještě navíc po mozkové mrtvici ochrnul na jednu ruku.
Poslední tři roky svého života strávil na zámečku v Cloux ve Francii, kde až do své smrti bádal a navrhoval různé stavby a kde také 2.5.1519 zemřel.

Jeho tvorba

Da Vinci během svého života sepsal neuvěřitelné množství poznatků a výsledků bádání, z nichž ale pouze pár skutečně zrealizoval. Svoji výjimečnost projevoval zejména tím, že se zajímal takřka o všechno - o medicímu, sochařství, stavitelství, výtvarné umění, optiku, létání, potápění a množství dalších věcí a vědních oborů.

Poslední večeře Páně

Obrazek

Jedná se o fresku zachycenou na zdi refektáře kláštera Santa Maria della Grazie v Miláně. Technika, kterou si Leonardo zvolil pro tvorbu tohoto obrazu - tempera a olej - byla v té době zcela nová a projevila se jako naprosto nevhodná. Již po pár letech začalo dílo chátrat a bylo nutné jej nesčetněkrát restaurovat. Postavy na obraze jsou znázorněny typicky renesančním způsobem. Jelikož nejsem znalec obrazů, nedokážu fresku ohodnotit jinak, než že je krásná. O perfektní ztvárnění "poslední večeře" se pokoušelo nespočet malířů. Tu pravou atmosféru se však povedlo zachytit pouze jedinému - z Da Vinciho díla vyzařuje neobyčejná dynamika světla a jemná hra světel a stínů. Uprostřed obrazu sedí Ježíš, jenž právě říká svým apoštolům, že jeden z nich ho brzy zradí. Při bližším prozkoumání obrazu můžeme narazit hned na několik nejasností - tak například kdo je ta osoba nalevo od Krista? Vypadá spíše jako žena než jako muž. Zlí jazykové tvrdí, že to je Máří Magdaléna, která prý byla Ježíšovou milenkou, ale jedná se pouze o spekulaci, z níž nelze "nic" vyvozovat. To ale není všechno. Svatý Petr, naklánějící se k oné domnělé ženě, míří svojí rukou jako nožem na její hrdlo. Je v tomto gestu snad skryta nějaká neznámá symbolika? A co ta ruka v levé části stolu, která nikomu nepatří? Do "poslední večeře" je zakomponováno až nezdravě mnoho záhad, podobně jako v jiných Leonardových výtvorech.

Dáma s hranostajem

ObrazekPortrét Cecilie Gallerani, milenky Lodovica Mora z rodu Sforzů, je olejomalbou nanesenou na dřevo. Dnes je uložený v Muzeu Czartoryskich v Krakowě. Jedná se o další z řady obrazů, který v sobě ukrývá jakousi zvláštní tajemnost. Předlohou prý Leonardovi vůbec nebyl hranostaj, ale albinistická fretka. Odpovídají tomu proporce těla šelmy. Zvířátko se přitom dívá neurčitým směrem - buď upírá svá malá očka přímo na Vás, kteří se na obraz díváte, nebo někam do dálky. Také dívka, která hranostaje svírá v náručí, je svým způsobem záhadná - opět se dívá někam pryč mimo obraz a navíc přímo bije do očí její tajemný úsměv. Celé plátno je zahaleno do šerosvitu, což ještě více podtrhuje neurčitou a záhadnou atmosféru.
 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

цена бурения

(Andreiiuj, 2. 3. 2021 11:16)

Компания БурАвтоГрупп — бурение скважин в Минске и области, водоснабжение
Наша компания «БурАвтоГрупп» оказывает услуги по водоснабжению. Кроме бурения скважины вам окажут помощь в подборе насоса и его установке.Основной деятельностью нашей компании является обеспечение клиента качественной питьевой водой в достаточном количестве, которое включает ряд услуг:Бурение скважин для городских микрорайонов, коттеджных поселков, садоводческих товариществ, централизованного водоснабжения промышленных объектов.Бурение индивидуальных скважин для частных лиц.Бурение скважин для геотермального отопления.
Капитальный ремонт, техническое обслуживание артезианских скважин, замена водоподъемного оборудования, ликвидационный тампонаж.Обеспечение насосным оборудованием.Обратившись в нашу компанию, Вы получите подробную консультацию специалистов.Независимо, на какую глубину придется проводить работы, специалистам все по — плечу. Наши преимущества заключаются в наличии современного оборудования, с помощью которого возможно производство работ под ключ, а также для заезда на территорию понадобится минимум пространства и так же внешний вид и ландшафтный дизайн вашего участка не страдает, что является не мало важным фактором. На все работы составляется соответствующая техническая документация, при этом предусматривается предоставление заказчику договора, акта выполненных работ, паспорта на скважину.
Мы всегда отвечаем за качество выполненной работы и предоставляем гарантию на любой род деятельности выполненный нашей компанией.Следует отметить, что кроме основного вида деятельности, заключающегося в бурении скважин на воду, наша компания занимается выполнением и других буровых работ, состоящих в бурении грунта под установку столбов и опор.В случае необходимости выполнения буровых работ, смело обращайтесь к нам по указанным на сайте телефонам. Мы всегда открыты к предложениям о сотрудничестве с другими организациями. Для этого Вы можете прислать свою документацию на один из e-mail которые указаны в контактных данных.Клиенты ценят нас за высокий уровень сервиса и качество выполненных работ, и мы не останавливаемся на достигнутом, совершенствуем работу своей компании и профессиональный уровень квалификации сотрудников, принимая во внимание все замечания и предложения от партнеров и клиентов.Кристально чистая вода будет вас радовать многие годы.

Favorite label? MojoHeadz Record Label is a epic!!!

(Outsikeattisk, 1. 3. 2021 7:50)

MOJOHEADZ label https://www.flickr.com/groups/4155236@N24/ Ever since Mojoheadz records catapulted its way onto dancefloors around the world, Mojoheadz has been evolving and expanding at a rate that’s been a joy to watch.Check review!

генеральная уборка квартиры минск

(Duglasuuv, 25. 2. 2021 11:36)

Добрый день господа! https://drive.google.com/file/d/14O9w55SwmlE2-tlnmfFQS62GmpBmQNET/view?usp=sharing
Фирма по уборке помещений «LADYCLEAN» более 5 лет оказывает качественные услуги в Минске. Сотрудники компании — опытные профессионалы, готовые осуществить уборку жилых помещений, промышленных площадей, офисов. Наша клининг компания наведет порядок там, где Вы пожелаете. Клининг компания «LADYCLEAN» проводит самый широкий спектр услуг среди тех, которые могут предложить клининговые компании в Минске. Мы привлекаем клиентов не только качеством услуг, но и их доступной стоимостью. Мы работаем на конкурентном рынке, поэтому наша клининговая компания цены делает привлекательными для каждого клиента. Высокий уровень качества услуг достигается тем, что мы используем в работе новые качественные технические приспособления и используем безвредные чистящие средства.

Topic

(FELSKE78, 13. 2. 2021 7:13)

https://prom-electric.ru/remont-koronatorov/

Отделка фундамента панелями цена

(Charlessam, 8. 2. 2021 21:14)

https://novostroyka63.ru/ - Фундамент заказать

Создание дома вашей мечты - это оригинальная возможность, спланировать и претворить в жизнь нечто воистину уникальное во всех отношениях. Возведение фундамента - это в целом первоначальная модель ремонта, в процессе которой домик строится. При расчете замена фундамента под старым деревянным домом цена предусматривается весьма много факторов. Средняясумма возведения домов фундамента составляет приблизительно от 10$ за кв.метр . Погреб сможет умножить итоговую стоимость каждого объекта недвижимости, предоставляя необходимое помещение ради организации хранения и порой рабочее пространство. Наша профессиональная команда по конструированию и возведенью фундамент под памятник на кладбище цена может помочь выстроить жилище, о котором вы всегда мечтали. От начала до конца наша специализированная компания в Череповец позаботимся о всех без исключения процессах, чтобы заказчику не довелось тревожиться о деталях. Специализированная международная компания в Киселевск несет юридическую ответственность за проект, а не вы, именно поэтому организация в Борисоглебск имеют интерес в том, затем чтобы довести до конца строительство коттеджа быстрее и эффективнее. Узнайте о сваи винтовые для фундамента цены в вытегре у спспециалистовециалистов корпорации.

plan

(samoylovvasiliy747abfn, 7. 2. 2021 17:23)

thanks all everybody download and utilize my envoy

if it enjoyable and in need of spoil it please ibox me . fb or email bemoc301@gmail.com

thanks. i think neat as a pin
why dont object settlement it ?
delegate sneakingly

Фото и видеосъемка

(Danielflasy, 25. 12. 2020 15:20)

https://studiomedia.ru/

XRumer 19.0 + XEvil break of captchas Google, Facebook, Captcha.Com, SolveMedia, Bing

(masha.tixonovaKn19, 25. 12. 2020 14:08)

Absolutně nová aktualizace balíčku SEO / SMM "XRumer 19.0 + XEvil 5.0":
captcha řešení Google, Facebook, Bing, Hotmail, SolveMedia, Yandex,
a více než 12000 dalších kategorií captcha,
s nejvyšší přesností (80 až 100%) a nejvyšší rychlostí (100 img za sekundu).
Můžete připojit XEvil 5.0 k nejoblíbenějšímu softwaru SEO / SMM: XRumer, GSA SER, ZennoPoster, Srapebox, Senuke a více než 100 dalších softwarů.

Zájem? Existuje spousta nepřehledných videí o XEvile na YouTube.
Hodně štěstí!


XEvil Net

Who can trade forex for me

(Forexenriny, 21. 12. 2020 11:26)

Forex tirdzniecības pamatu apguve. https://lv.forex-is.com

Forex no loss robot

(Forexenriny, 21. 12. 2020 6:59)

فوركس IDR إلى <>#1571;وسد]. https://sa.forex-is.com

hur gör man nudlar bacboo.se

(bacboo.se, 16. 12. 2020 5:40)


I really like what you guys tend to be up too. Such clever work and coverage! Keep up the good works guys I've incorporated you guys to our blogroll. https://bacboo.se/news/hur-goer-man-nudlar.php hur gör man nudlar

Income from forex

(Forexenriny, 10. 12. 2020 19:59)

Forex-markkinat ovat. https://fi.forex-is.com

Trading forex brokers

(Forexenriny, 10. 12. 2020 15:50)

Forexi robotite kauplemine. https://ee.forex-is.com

need porn

(Robertmow, 8. 12. 2020 0:29)

https://www.empowher.com/users/beadthroat61
https://causechord90.bladejournal.com/post/2020/11/29/Teen-Fuck-Hd-Movies,-Free-Young-Xxx-Tube-With-18-Yo-Ladies-Boys

didriksson slaskeman rea

(didriksson slaskeman rea, 4. 12. 2020 2:09)


Pretty great post. I just stumbled upon your blog and wished to mention that I have truly loved browsing your weblog posts. After all I'll be subscribing on your feed and I am hoping you write again very soon! https://neoce.se/sport/didriksson-slaskeman-rea.php didriksson slaskeman rea

cabdtin.se

(cabdtin.se, 20. 11. 2020 8:08)


Woah! I'm really enjoying the template/theme of this website. It's simple, yet effective. A lot of times it's challenging to get that "perfect balance" between usability and visual appearance. I must say you've done a great job with this. In addition, the blog loads super fast for me on Chrome. Outstanding Blog! https://cabdtin.se/travels/att-hitta-kaerleken.php att hitta kärleken

This program will get you where you need to go

(Jeffreygip, 19. 11. 2020 20:37)


Whether your project involves adding layers, introducing text,
or using filters and effects to get the look you're going for,
you'll find what you need in this program. There are more
options in all of these categories than you'll probably ever
use, giving you the ability to create just about anything you
could imagine.

https://sweatequitiesandtrustltd.com/wp
https://ipsfacade.ge/web

шторы в зал фото новинки 2017 года

(domosisoca, 17. 11. 2020 19:09)

https://u.to/E18mGg

хэмптонс нью йорк

(domosisoca, 9. 11. 2020 14:49)

https://is.gd/IMbXDB

Блог по стройматериалам от от petrodomuslux.ru. Как выбрать материалы для работ по ремонту

(domosisoca, 7. 11. 2020 14:10)

https://is.gd/IMbXDB


1 | 2 | 3 | 4 | 5

následující »